Tento měsíc se konají dvě z největších událostí roku v obchodu s uměním: Maastrichtský veletrh a asijský týden v New Yorku, kde Albert-Knox Art Gallery prodává to nejlepší z oboru. více >>
   

editorial

TRH S UMĚNÍM
Rušný březen


téma
Nekonečných patnáct minut slávy

Mark Stevens

warhol

Andy je snad živější než za života. Tisk ho miluje, mladí umělci o něm uctivě diskutují, cizinci ho berou vážně. Filmař Ric Burns o něm nedávno natočil dvoudílný dokumentární film. Výstava jeho pozdních prací byla jednou z nejdiskutovanějších výstav minulého roku. V nakladatelství Phaidon je publikována kniha nazvaná Andy Warhol: Obr. Módní klub na Chrystie Street je zařízen jako The Factory, podle Warholova studia na Manhattanu zabaleného do staniolu. Před pár týdny měl tento časopis na obálce titulek WARHOLOVY DĚTI k příběhu tří mimořádně ulítlých uměleckých hvězdiček z Manhattanu. A nedávno měl premiéru film Factory Girl o Edie Sedgwickové, bohatém děvčeti, které se ve Factory v dvaceti osmi letech oběsilo poté, co se trochu předávkovalo.
více >>


Muzeum v plujícím městě – Musée des Années 30
text a foto Jana Máchalová

Ačkoliv je pařížská čtvrť Boulogne-Billancourt vzdálena z centra jen pár stanic metra, muzea, která se tu nacházejí, nejsou v kulturním přehledu zaznamenána mezi pařížskými, ale v části věnované těm v okolí metropole nad Seinou. Možná k tomu přispěla minulost. Umělecká Boulogne se v roce 1925 „provdala“ za průmyslový Billancourt a rázem se stala „městem moderní doby“. Tady spatřily světlo světa motory, turbíny, telefon, který se tu vyráběl sériově a poprvé umožnil předávat zprávy do zámoří. Byla tu továrna Renault a vyráběla se tu i letadla společnosti Voisen. Také tu byl vynalezen Claire Devillem Papinův hrnec, hit domácností roku 1926, k jehož popularitě přispěl i kouzelný reklamní plakát s Josephinou Baker.
více>


recenze
Nejoriginálnější česká grafička Alena Kučerová

Lenka Lindaurová

Dá se říci, že je to její vynález: perforovaný plech a tisk z něj. Autorka tohoto nápadu, Alena Kučerová (1935), patří mezi klasiky české novátorské grafiky, která u nás vznikala v 60. letech.
Současná retrospektiva v Domě U kamenného zvonu, kterou dnes otevřela Galerie hlavního města Prahy, představuje celoživotní tvorbu Aleny Kučerové v její uzavřenosti a zvláštní tajem-nosti.
více >>


téma+
Drobnokultura a zánik galerie

Karel Zavadil

Vzhledem k faktu, že Praha je hlavním městem České republiky s bohatou kulturní tradicí, se pozorovateli kulturní a především výtvarné scény musí nutně zdát, že se zde děje cosi nevhodného. Mimo velké státní instituce profilu NG – Národní galerie nebo GHMP – Galerie hlavního města Prahy, které se snaží zachovat a zprostředkovat určitý kulturní a historický kontext, zde nenalezneme síť malých alternativních galerií, jako je tomu jinde v západní Evropě
více téma +>>


Vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého

Další již osmnáctý ročník prestižní české Ceny Jindřicha Chalupeckého pro výtvarné umělce do 35 let byl právě vyhlášen. Druhý rok je jeho generálním partnerem časopis Reflex, který projektu pomáhá také medializací v podobě čtenářské soutěže. Mezinárodní porota v čele s teoretičkou Charlottou Kotíkovou letos zasedne naposled, v příštím roce bude vystřídána novou; jedinou změnou v porotě je účast malíře Jana Merty.
více diář >>


recenze
Recyklace vlastní manýry
Malíř Zdeněk Beran má retrospektivu v Národní galerii
Lenka Lindaurová

Retrospektiva malíře Zdeňka Berana v Národní galerii odráží dokonale fenomén českého průměru: najdeme v ní snaživost, technický um, rigidní formálnost, lyrický podtext a falešnou sebereflexi v názvech děl.



Beran (1937) měl jediné opravdové chvíle na začátku své tvorby v padesátých letech. Expresivní krajiny a portréty, kubizující zátiší na počátku výstavy o tom svědčí. Od šedesátých let až do současnosti zůstal Beran viset v zajetí chtěné formy i své schopnosti perfektní, leč prázdné malby.

více>>

výstavy

Birmighamské muzeum umění ve spolupráci s Birminghamským mezinárodním centrem uvádí první výstavu na jihovýchodě Spojených států, představující české moderní umění z období 1910 – 1940.
„Pražské noci / Prague nights“ obsahuje přes třicet obrazů, plastik a několik kusů nábytku, a nabízí nahlédnutí do rušné doby českého umění charakteristické svojí pestrostí od symbolismu po kubismus.

capek
Josef Čapek, Fantomas, 1917–1920

České moderní umění ze sbírky Suzanne a Normana Hascoe
potrvá do 29. 4.
více
>>



Ernst Ludwig Kirchner, Marcella, 1910
Brücke-Museum, Berlin

Muzeum Thyssen-Bornemisza a Fundación Caja v Madridu uvádí jednu ze série společných výstav nazvanou
Zrcadlo a maska – Portrét v Picassově době,
která poprvé mapuje tento obor v umění 20. století.
více>>


TOPTEN na únorových aukcích


Nabídka rezidenčního pobytu v druhé polovině roku 2007 v Moriya City, Ibaraki Prefecture, 40 km od Tokia pro mladého umělce nebo dvoučlennou skupinu.

Podorobnosti v přiložené zprávě a na
www.arcus-project.com


recenze
S vyloučením patosu
Retrospektiva Sigmara Polkeho
text Petr Vaňous

polke
Sigmar Polke, Tak seďte správně (podle Goyi a Maxe Ernsta)

Retrospektivní výstava Sigmara Polkeho připomíná: je třeba se vracet k významných osobnostem světové malby. Důvodů je mnoho. Jedním z nich může být účelová dezinterpretace umělcova stále naplňovaného odkazu a poukazování na kontexty směrem k mladším uměleckým generacím, které jsou liché a zavádějící, a které se pouze snaží o to, svést se na cizí vlně a mít přitom krytá záda, což platí především pro české prostředí. více >>

Výzva

Václav Malina, malíř

V současné době probíhá mezi Krajským úřadem a Městem Plzní jednání o zřízení stálé expozice Západočeské galerie v Plzni (příspěvková organizace Plzeňského kraje). Toto jednání se týká především lokality a budovy pro umístění sbírek. Uvažovalo se o řadě možností – umístění sbírek do existující budovy (Městské lázně, hala Škodovky, Peklo, Komorní divadlo atd.) nebo vybudování budovy nové (prostor po zbořených domech U Zvonu, parkoviště na Palackého náměstí, prostor U Ježíška, bývalé Výstaviště atd. Podrobnější studie pro konkrétnější podobu stálé expozice je v současné době zpracovávána, ale zatím není zdaleka jasné umístění sbírek – lokalita a zda to bude budova nová (uvažuje se o prostoru U Zvonu) nebo umístění v budovách po rekonstrukci či částečné demolici (Peklo). více >>


recenze
Co přechází do věčna – Monografie Karla Malicha
Lenka Lindaurová

malich 2

Jeden z nejdůležitějších českých současných umělců starší generace, Karel Malich, se právě dočkal své nejvýznamnější monografie: od dnešního dne je v pražské Galerii Zdeněk Sklenář ke koupi téměř šestikilová kniha představující spíš umělecký objekt než publikaci.
více
>

DNES

VERONIKA BROMOVÁ
HATHOŘINA KABELKA (HATHOR'S HANDBAG}

hathor3
23. 3.–22. 5. 2007
hunt kastner artworks
vernisaz 22. 3. v 18 hod.


Právě vychází Revolver Revue č. 66!

revolver_revue

Možno zakoupit ve vybraných knihkupectvích a v redakci RR


Japonský plakát v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze
15. 3.– 6. 5. 2007

noda
Nagi Noda (*1973)
Laforet Spring, 2005


do 30. 6. 2007 potrvá výstava v Izraelském muzeu v Jeruzalémě Surealismus, dada & jejich dědictví současnému umění

Salvador Dalí a Horst P. Horst, Venušin sen, 1939, silver print


Podrobný přehled výstav na stránkách
výstavy>>



naše edice
nabídka originálů současných českých autorů za výhodnou cenu
Tomáš Císařovský>>

archiv časopisu
Veletrhy, přednášky, akce, novinky, ceny
najdete v DIÁŘI>>
logo_gaaleriie
logo upm
logo_kulturnet
logoartransport
avu
AKADEMIE
VÝTVARNÝCH UMĚNÍ V PRAZE

logo_ahice
diář 
diskuse
aukce
shop
téma
téma +
rozhovor
genius loci
výstavy
recenze
talent
artprojekt
fejeton
edice
cestování
architektura 
knihy

 

 

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám