DIÁŘ diar  

Vymezení ceny lze stručně shrnout takto: cena je určena pro žijící výtvarné umělce (ale i pro dvojice či skupiny, pokud tvoří jeden nedělitelný tvůrčí subjekt) všech oborů volného umění včetně fotografie působící v Čechách za výtvarný počin v roce 2006. Cena se tedy neuděluje jako pocta osobnosti, nýbrž jako ocenění aktivit, které zhodnocují předchozí, třeba i celoživotní práci (výstavy, realizace, publikace).

Letošním držitelem ceny se stal PAVEL BRÁZDA ( 1926). Obdržel ji za svou velkou retrospektivní výstavu v Národní galerii v Praze, uspořádanou k jeho 80. narozeninám, doprovázenou velkolepou monografií. Brázdovy osudy lidské i výtvarné jsou zcela výjimečné. Pocházel z rodiny, která patřila k politické a kulturní špičce první republiky, bratři Čapkové byli jeho prastrýci. Vždy byl ryzím individualistou. Byl vyhozen z pražské UMPRUM a po únoru 1948 i z Akademie výtvarných umění, malířskou techniku studoval na obrazech starých mistrů. Zpočátku jej inspirovala tvorba Skupiny 42, poté rozvinul vlastní výtvarný styl, který nazval hominismus. Spolu se svými generačními vrstevníky (Ivan Sobotka, jeho manželka Věra Nováková) tvořil malý okruh výtvarníků, který až do roku 1989 znala jen hrstka zasvěcených. Byli objeveni až po roce 1989 zásluhou časopisu Revolver revue. Zejména jeho dílo z padesátých let, tedy z doby všeobecného kulturního marasmu, dodnes působí svou naprostou originalitou a radikální moderností jako naprosté zjevení a v českém umění té doby nemá obdobu. Motiv astronauta z jednoho jeho obrazu se na začátku 90. let dostal do záhlaví časopisu RESPEKT.

Na druhém místě se umístil fotograf Václav Jirásek za výstavu Industria v Galerii Rudolfinum a v Moravské galerii v Brně, která vzbudila mimořádný ohlas kritiky. Na dalších místech skončili klasici: Adriena Šimotová za výstavu v Muzeu umění v Olomouci, Běla Kolářová (opět v Olomouci a Národní galerii v Praze) a Dalibor Chatrný (výstava v Galerii Benedikta Rejta v Lounech). Martin Mainer měl vůbec první retrospektivu v klatovské galerii a výstavu kreseb v Egon Schiele Centru , na ohlášenou monografii se však stále čeká . Jindřich Štreit bodoval za velký výstavní projekt v Ostravě, kde se vedle vel ké výstavy v Domě umění konala celá řada menších doprovodných výstav. Na osmém místě skončil Jiří Valoch za svoji konceptuální instalaci ve Veletržním paláci v Praze. K dyž měl Miroslav Tichý v roce 2005 ohromnou výstavu v curyšském Kunsthausu, jednom z nejvýznamnějších muzeí umění světa, a na prestižním fotografickém festivalu v Arles získal cenu Objev roku, česk á kritik a to téměř nezaregistrovala a v našem žebříčku skončil osmnáctý. Teprve první větší prezentace v Čechách (Dům umění v Brně) j e j zařadil a do první desítky. A „top ten“ konečně uzavírá Jiří Kovanda za výběrovou retrospektivu v Galerii Zdeňka Sklenáře. Z institucí se nejvýrazněji projevily pražská Národní galerie (v první desítce má tři výstavy včetně držitele ceny) a Muzeum umění v Olomouci (dvě výstavy na předních pozicích).

Za pozornost stojí i to, že se vůbec neprosadili finalisté Chalupeckého ceny. Zatímco v předchozích čtyřech ročnících skončil laureát nejhůře na šestém místě a také další finalisté vždy bodovali (v roce 2004 byli dokonce v první desítce hned tři z nich), letos je Barbora Klímová dvacátá druhá až dvacátá šestá, Rafani čtrnáctí. Odráží to nesmyslný trend, s nímž přišla nová mezinárodní porota, která finalisty vybrala bez znalosti kontextu a širší tvorby pouze podle svých osobních preferencí. Ve finále se tak objevili (s výjimkou Rafanů) zcela neznámá jména a kdysi prestižní cena se tak posunula na okraj pozornosti dokonce i odborné veřejnosti.

Seznam 53 volitelů

Ivo Binder, Vladimír Birgus, Vít Bouček, Dušan Brozman, Ladislav Daněk, Martin Dostál, Richard Drury, Tomáš Fassati, Yvona Ferencová, Marcel Fišer, Jan Freiberg, Zdeněk Freisleben, Milan Hlaveš, Radek Horáček, Lada Hubatová-Vacková, Petr Ingerle, Dagmar Jelínková, Edith Jeřábková, Petr Jindra, Karolína Jirkalová, Hana Jirmusová, Simona Juračková, Jiří Jůza, Martin Kolář, Peter Kováč, František Kowolovski, Václav Malina, Josef Moucha, Roman Musil, Helena Musilová, Mahulena Nešlehová, Pavel Netopil, Pavel Ondračka, Pavla Pečinková, Jan Pelánek, Blanka Poláková, Petra Příkazská, Jiří Ptáček, Tomáš Rybička, Zbyněk Sedláček, Vanda Skálová, Jan Skřivánek, Vlastimil Tetiva, Jiří Valoch, Pavel Vančát, Petr Vaňous, Martina Vítková, Petr Volf, Radan Wagner, Milan Weber, Magdaléna Wells, Radek Wohlmuth, Jiří Zemánek

Kompletní výsledky

1. Pavel Brázda 70

2. Václav Jirásek 50

3. Adriena Šimotová 40

4. Běla Kolářová 34

5. Dalibor Chatrný 27

6. Martin Mainer 25

7. Jindřich Štreit 23

8. Jiří Valoch 20

9. Miroslav Tichý 18

10. Jiří Kovanda 17

11.-12. Marian Palla 16

11.-12. Markéta Othová 16

13. Lubomír Přibyl 15

14. Rafani 14

15.-16. Eva Prokopcová 13

15.-16. Vladimír Havlík 13

17. Václav Stratil 12

18.-20. Alena Kotzmannová 11

18.-20. Igor Korpaczewski 11

18.-20. Jiří David 11

21. Lenka Klodová 10

22.-26. Barbora Klímová 9

22.-26. František Kyncl 9

22.-26. Pode Bal 9

22.-26. Jakub Špaňhel 9

22.-26. Jiří Beránek 9

27.-28. Kamil Linhart 8

27.-28. Petr Písařík 8

29.-35. Alena Kučerová 7

29.-35. Jaroslav Róna 7

29.-35. Josef Bolf 7

29.-35. Michal Gabriel 7

29.-35. Petr Kvíčala 7

29.-35. Vojtěch Kovářík 7

29.-35. Zdeněk Sýkora 7

36.-38. Daniel Balabán 6

36.-38. Jan Koblasa 6

36.-38. Jasan Zoubek 6

Zbývající výtvarníci nepřekročili hranici 5 bodů.


zpět

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám