TÉMA + temaplus
 

TRH S UMĚNÍM

Rušný březen

Tento měsíc se konají dvě z největších událostí roku v obchodu s uměním: Maastrichtský veletrh a asijský týden v New Yorku, kde Albert-Knox Art Gallery prodává to nejlepší z oboru.

SALON DU DESSIN v Paříži
MAASTRICHT
ASIJSKÝ TÝDEN V NEW YORKU

ASIJSKÝ TÝDEN V NEW YORKU
23.–28. března

New York hostí International Asian Art Fair, další veletrh, který ve svém vývoji reflektuje měnící se situaci na trhu. Dříve jste mohli vidět epicentrum asijského týdne hlavně na ulicích, jak všichni běhali nahoru a zase dolů po galeriích, rozesetých po celém Manhattanu. S nově nalezeným stálým místem se veletrh obrodil jako prostor, kde je možné spatřit jak tradiční materiál i současné umění jednoho z nejžhavějších sběratelských oborů. Nicméně letos bude největší pozornost zřejmě směrována na newyorské Sotheby‘s, které bude nabízet první část pokladů z rozpouštěné sbírky Albright-Knox Gallery v Buffalu a New Yorku.

Po palbě příslušného množství tvrdé kritiky a řadě jednání se správní rada rozhodla, že hlavní síla této obrovské sbírky je v moderním a současném umění a rozhodla o prodeji prakticky všeho ostatního ze sbírek, aby měla z čeho financovat rostoucí ceny nových nákupů pro svůj akviziční program. Zdají se být zcela spokojeni s prodejem věcí s neoddiskutovatelnou špičkovou hodnotou, aby se mohli vrhnout do spekulování s umělci, jejichž kvalitu prověří až čas.

Výsledkem toho je, že na aukci vzácné čínské keramiky a uměleckých předmětů 19. března v Sotheby´s nabízejí také dvě naprosté rarity. První je fangija jedna z vůbec nejvzácnějších bronzových rituálních nádob na víno, datovaná do dynastie Čang (13.–11. stol. p.n.l.). Zvláště pozoruhodné na tomto dokonalém a naprosto čistě provedeném odlitku jsou tři plavé reliéfní hlavičky sov, jejichž oči vykukují jako malé korálkovité talířky z huňatého obočí pod napnutýma ušima. Žádný jiný takový exemplář není znám. Muzeum ji zakoupilo v roce 1953 za 10 tisíc dolarů, teď jde do prodeje s odhadem 2-3 miliony. S ní jde do prodeje i masivní vápencová chiméra, datovaná do šesté dynastie která měla zajišťovat volnost duši zemřelého, která se do umisťovala do hrobu nebo mauzolea císařské rodiny nebo jiného vysoce postaveného hodnostáře. Přestože v Číně se jich poměrně dost zachovalo, jenom pár se jich dostalo na západ. Dar z roku 1940 je nabízen za 1,5–2,5 milionu dolarů.

Fangija

Nejvýraznější položkou Shoteby‘s na aukci indického umění a umění jihovýchodní Asie 23. března je nádherná žulová socha Šivy jako Brahmy nebo Maheši z období Čola (10.-11. stol.), uváděná jako „bez diskuse nejdůležitější indická socha, která se kdy objevila na trhu“. Nepoškozenou sochu v životní velikosti získal Albright-Knox v roce 1927, odhad je okolo 3 milionů.

Šiva z období Čola

MAASTRICHT
9.–18. března

Jacques-Louise David (1748 – 1825), Obětování Ifigenie, 1825, olej na plátně, 110x151 cm, nabízí Stair-Santy, London and New York

Maastrichtský European Fine Arts Fair (TEFAF) bude asi poznamenán významnou ztrátou, kterou představuje úmrtí dvou presidentů TEFAFu – vždy přívětivého Davea Aronsona z Aronson Antiquairs of Amsterdam a skvělého obchodníka s díly starých mistrů a impresionistů Roberta Noortmana, jednoho z nevlivnějších obchodníků své generace, který hrál klíčovou roli nejen při založení veletrhu Pictura, ze kterého se stal maastrichtský TEFAF nejvýznamnějším veletrhem v kaledáři. Oba bude veletrh velice postrádat (jejich rodiny v obchodu pokračují) včetně klaunovství Roba Noortmana. Bylo od něj naprosto geniální když ve svých dvaašedesáti vystavil Rembrandtův „Portrét dámy“, za který u Christie‘s v roce 2000 zaplatil tehdy rekordních 19,8 milionů liber, zabalený do rudého lana a obklopený po zuby ozbrojenou ochrankou – celé dny na to stály fronty.

Nepřetržitý vývoj tohoto veletrhu je jádrem jeho úspěšnosti, ani letošní nebude výjimkou, a bude přibývat na síle tím, že podporuje slabší oblasti trhu. Poslední velký úspěch – z  největší míry díky ohromnému úsilí obchodníka Jamese Roudella – byl vznik dosud chybějící sekce současného umění a její přeměny do dokonale šlapajícího stroje, který se může pyšnit nejproslulejšími jmény obchodníků s mistrovskými díly moderního a současného umění. Poslední, kdo přijal hozené lano je v Curychu a Londýně sídlící Hauser & Wirth, který přivezl například obraz Evy Hesse – Bez názvu, 1966, nabízený za 2,5 milionů dolarů.

Snaha vylepšit oblast asijského umění – s těsně kolidujícím termínem newyorského Asijského týdne - také přinesla ovoce: vrátil se londýnský John Eskenazi. Připojil se ke kolegům jako je honk-kongský obchodník Grace Wu Bruce a londýnský Cohen & Cohen, Littelton & Hennessy, Robert Hall a Priestly & Ferraro. Mezi jinými vystavuje Eskenazi Gandharan stucco Bohisattva – fresku ze 4. – 5. století, dosud nesoucí stopy původního pigmentu (asi 1 milion EUR).

Kočka, Egypt, cca 600 p.n.l., bronz, výška 13,3 cm, nabízí Rupert Wace Ancient Art, Londýn

Pokud jde o dalších asi 200 obchodníků: vystavují dech beroucí – a nohy ochromující – všechno možné v celkové hodnotě asi 1miliardy dolarů, od egyptské bronzové kočky u Ruperta Wace (120.000,- EUR) po šperky Lalique a Fabergé (Epoque Fine Jewels a Wratski), od renezanční majoliky (Altomani) po melanézské válečné štíty (Galerie Mayer). Protože staří mistři a moderna byly vždy páteří veletrhu, může se trochu podráždit váš apetit třeba u Morettiho „Sv.Anthony Abbot“ od Lorenza Monaco (1,4 mil. EUR), u Stair-Santy „Obětování Ifigénie“

(9 mil. EUR)– jediný historický obraz Jacque-Louise Davida v soukromých rukou (jiná verze je v Kimbell Art Museu ve Fort Worth), Picassův kvaš a pastel z 1905 u Richarda Nagye a konečně třeba nedávno restituovaného Egona Schieleho „Přístav v Terstu“, kterého vystavuje French & Company (3,5 mil USD).

Je zde i jeden vystavovatel, který je svými kolegy vnímán se značnou dávkou obezřetnosti – je to King Street Fine Art, nově založená prodloužená ruka Christie‘s, který nemohl být z veletrhu vyloučen tak jako se to stalo Sotheby‘s po jejich loňské diskutabilní akvizici od Noortman Master Paitings. Podle aukčního domu bude firma zaměřena na přímé prodeje spíše než propagovat zboží do budoucích aukcí. Jestliže je trh s uměním už teď velice oslaben neúprosnou expanzí aukčních domů do přímých prodejů, pak může být tento nově příchozí těžko považován za něco jiného než za trojského koně.

SALON DU DESSIN v Paříži
21.–26. Březen

Jednorázové „one-stop“ nákupy na veletrzích umění a starožitností se staly nejefektivnější zbraní obchodu s uměním v jeho střetu s rostoucím záběrem aukčních domů. Tento měsíc je k  vidění mnoho z toho nejlepšího, co letošní kalendář nabízí – v  neposlední řadě například specializovaný Salon du Dessin v Palais de la Bourse v Paříži (21. – 26. března). Letos již po šestnácté nepřivádí veletrh jenom na jedno místo 31 z nejlepších obchodníků s kresbami na světě (15 z nich je ze zámoří), ale jeho vrcholem je týden prezentací muzeí a mnoha sympozií. Je to setkávání a intelektuální „tavící tyblík“, který přitahuje akademiky, sběratele a kurátory stejně tak jako jednoduše zvědavé lidi. Vždycky se tu něco jakoby znovu objeví a bývá zde vždycky něco zajímavého, co vás nezruinuje. A ještě něco – obejvují se zde čím dál častěji moderní díla.

nahoru

Alfred Dehodencq (1822-82), 3 studie hlavy, pero a hnědý inkoust,
18x14,5 cm, vystaví Talabardon a Gautier, Paříž.

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám